• IMG_1034.jpg
  • IMG_1001.jpg
  • IMG_1029.jpg
  • IMG_1007.jpg
  • IMG_0992.jpg
  • IMG_1026.jpg
  • IMG_1021.jpg
  • IMG_1033.jpg
  • IMG_1069.jpg
  • IMG_1070.jpg
  • IMG_0993.jpg
  • IMG_1024.jpg
  • IMG_1008.jpg
  • IMG_1037.jpg
  • IMG_1016.jpg
  • IMG_0994.jpg
  • IMG_1018.jpg
  • IMG_0995.jpg
  • IMG_1017.jpg
  • IMG_1068.jpg
  • IMG_1019.jpg
  • IMG_1022.jpg
  • IMG_0986.jpg
  • IMG_1038.jpg
  • IMG_1006.jpg
  • IMG_1015.jpg
  • IMG_1009.jpg
  • IMG_0988.jpg
  • IMG_1020.jpg
  • IMG_1012.jpg
  • IMG_0985.jpg
  • IMG_0989.jpg
  • IMG_0990.jpg
  • IMG_1028.jpg
  • IMG_1023.jpg
  • IMG_1032.jpg
  • IMG_1036.jpg
  • IMG_1035.jpg
  • IMG_1030.jpg
  • IMG_1025.jpg
  • IMG_0984.jpg
  • IMG_1040.jpg
  • IMG_0987.jpg
  • IMG_1011.jpg
  • IMG_1067.jpg
COY - Track & Field
PDF Print E-mail

NEW MEXICO TRACK & CROSS COUNTRY COACHES ASSOCIATION

Coaches of the Year   -    Track & Field

 

 2007    
 A
 Boys  Brad Holland Carrizozo
 A  Girls  Cris Dimitroff and Lisa McMath Fort Sumner
 2A  Boys  Grey Nevelos Estancia
 2A  Girls  Wendell Lane Cloudcroft
 3A  Boys  Ronny Maskew Ruidoso
 3A  Girls  Jeanne Sategna Bloomfield
 4A  Boys  Adam Kedge Abq. Academy
 4A  Girls  Sheryl Clemmer Abq Academy
 5A
 Boys  Joe Bryant Alamogordo
 5A  Girls  Jim Ciccarello La Cueva
 2008    
 A
 Boys  Harvey Wilson Hagerman
 A  Girls  Tyke Trotter Animas
 2A  Boys  Wayne Ferguson Tucumcari
 2A  Girls  Wendell Lane Cloudcroft
 3A  Boys  Kyle Skartwed Hope Christian
 3A  Girls  Ron Maskew Ruidoso
 4A  Boys  Larry Baca Los Alamos
 4A  Girls  Paul Anderson Los Alamos
 5A
 Boys  Kenny Henry Cibola
 5A  Girls  Doc Helm Alamogordo
 2009    
 A
 Boys  Pat Ventura Carrizozo
 A  Girls  Joe Giglia Cimarron
 2A  Boys  Jarred Hestand Hagerman
 2A  Girls  Mike Prokop Texico
 3A  Boys  Eldon Smith Lovington
 3A  Girls  Bob Koski Pojoaque
 4A  Boys  Adam Kedge Abq. Academy
 4A  Girls  Paul Anderson Los Alamos
 5A
 Boys  Gary Sanchez Highland
 5A  Girls  Darrell Ray Clovis
 2010    
 A
 Boys  Scott McMath Fort Sumner
 A  Girls  Christopher Spurlin Gallup Catholic
 2A  Boys  Mike Prokop Texico
 2A  Girls  Laci Lockwood Estancia
 3A  Boys  Mike Boyle LV Robertson
 3A  Girls  Kyle Skartwed Hope Christian
 4A  Boys  Randy Jackson Farmington
 4A  Girls  Leland Adair Kirtland Central
 5A
 Boys  Brandon Back La Cueva
 5A  Girls  Sean Armstrong & Maria Bonilla Highland
 2011    
 A
 Boys  Pete Shock
Cliff
 A  Girls  Joe Giglia
Cimarron
 2A  Boys  D. J. Saucedo Lordsburg
 2A  Girls  Tove Shere Santa Fe Prep
 3A  Boys  Eldon Smith
Lovington
 3A  Girls  Joey Fernandez
St. Michaels
 4A  Boys  Rex Henderson Artesia
 4A  Girls  Anna Strauss Aztec
 5A
 Boys  Jason Cramer Hobbs
 5A  Girls  Jim Ciccarello La Cueva
 2012    
 A
 Boys  Scott McMath
Fort Sumner
 A  Girls  Lisa McMath
Fort Sumner
 2A  Boys  Ryan Autry
Texico
 2A  Girls  William Marino
Cuba
 3A  Boys  Daniel Osuna
Silver
 3A  Girls  Kyle Skartwed
Hope Christian
 4A  Boys  Mark Turner
Piedra Vista
 4A  Girls  Paul Anderson
Los Alamos
 5A
 Boys  Kenny Henry
Cleveland
 5A  Girls  Tim Flores
Cleveland
 2013    
 A
 Boys  Joe Giglia
Cimarron
 A  Girls  Scott McMath
Ft. Sumner
 2A  Boys  Ryan Autry
Texico
 2A  Girls  Mario Trujillo
Santa Rosa
 3A  Boys  Daniel Osuna
Silver City
 3A  Girls  Benny Mitchell
Taos
 4A  Boys  Mark Turner
Piedra Vista
 4A  Girls  Anna Straus
Aztec
 5A
 Boys  Kenny Henry
Cleveland
 5A  Girls  Jim Ciccarello
La Cueva
 2014    
 A
 Boys  Joe Giglia
Cimarron
 A  Girls  Lisa McMath
Fort Sumner
 2A  Boys  Ryan Autrey
Texico
 2A  Girls  Laci Lockwood
Estancia
 3A  Boys  Daniel Osuna
Silver
 3A  Girls  Benny Mitchell
Taos
 4A  Boys  Jeff Dalton
Farmington
 4A  Girls  Paul Anderson
Los Alamos
 5A
 Boys  Kenny Henry
Cleveland
 5A  Girls  Kathy Brion
Eldorado
 2015    
 A
 Boys  Brain Shock
Cliff
 A  Girls  Bobby Kandel
Elida
 2A  Boys  Scott Dean
Magdalena
 2A  Girls  Dusty Loftis
Jal
 3A  Boys  Andrew Sanchez
Santa Rosa
 3A  Girls  Tove Shere
Santa Fe Prep
 4A  Boys  Kyle Skartwed
Hope Christian
 4A  Girls  Colt Harrelson
Ruidoso
 5A
 Boys  Jeff Turcotte
St. Pius
 5A  Girls  Larry Padilla
Los Lunas
 6A  Boys  Shane Cleveland
Vocano Vista
 6A  Girls  Tim Flores
Cleveland
 2016    
 A
 Boys  Jeff Fisher
Reserve
 A  Girls  Maria Gonzales
Springer
 2A  Boys  Casey Jackson
Melrose
 2A  Girls  Robert Young
Logan
 3A  Boys  Joe Soliz
Pecos
 3A  Girls  Doug Santos
Loving
 4A  Boys  Glen Johnson
Portales
 4A  Girls  Daniel Osuna
Silver
 5A
 Boys  Joe Garcia
Belen
 5A  Girls  Tim Fuller
Roswell
 6A  Boys  Alex Mikaelian
Eldorado
 6A  Girls  Elena Shrader
Volcano Vista
 2017    
 A
 Boys  Casey Jackson
Melrose
 A  Girls  Jeremy Ricklefs
Cimarron
 2A  Boys  Alex Morales
Hagerman
 2A  Girls  Matt Strickland
Cloudcroft
 3A  Boys  Wayne Ferguson
Eunice
 3A  Girls  Gabriel Gayten Tucumcari
 4A  Boys  Benny Mitchell
Taos
 4A  Girls  Kyle Skartwed
Hope Christian
 5A
 Boys  Matt Conn
Artesia
 5A  Girls  Aaron Padilla
Los Alamos
 6A  Boys  Kenny Henry
Cleveland
 6A  Girls  Tim Flores
Cleveland